
Novosti
Europska komisija usvojila prijedlog novog programa politike Europskog istraživačkog prostora (EIP-a) za razdoblje 2025. – 2027.

Dana 28. veljače Europska komisija usvojila je prijedlog preporuke Vijeća o programu politike Europskog istraživačkog prostora (EIP-a) za razdoblje 2025. – 2027. Ovaj prijedlog rezultat je bliske suradnje između Europske komisije, država članica, pridruženih zemalja Obzora Europa i drugih europskih dionika koji su zajednički oblikovali sadržaj nove agende kroz Forum EIP-a.
Kao i u slučaju prvog programa politike EIP-a za razdoblje 2022. – 2024., predložene aktivnosti služe kao trogodišnja strategija koja koordinira napore svih uključenih strana u postizanju napretka u ključnim područjima – od promicanja otvorene znanosti do reforme evaluacije istraživanja. Cilj je ostvariti konkretne rezultate koji će pridonijeti daljnjoj suradnji u istraživačkom sektoru na europskoj razini, kao i jačanju istraživačkih kapaciteta i inovacija.
Godina 2025. predstavlja prekretnicu za EIP jer obilježava 25 godina suradnje na stvaranju jedinstvenog tržišta za istraživanje i inovacije. Ujedno, nastavit će se rad na strukturnim, ekonomskim i političkim promjenama unutar EIP-a, čime se doprinosi daljnjem napretku Europske unije u ovom ključnom području.
Ključni elementi programa politike EIP-a za razdoblje 2025. – 2027.
Nova agenda sastoji se od tri osnovna elementa:
- Narativ o politikama – postavlja okvir za šire ciljeve i ambicije, naglašavajući dosadašnje uspjehe i važne lekcije naučene tijekom provedbe prve agende.
- Strukturne politike EIP-a – dugoročne politike koje su integrirane u nacionalne i europske smjernice, uključujući otvorenu znanost, istraživačke infrastrukture i istraživačke karijere. Također, definirane su konkretne akcije koje imaju za cilj pružiti dodatnu vrijednost Europskoj uniji, državama članicama i svim dionicima te se odnose na ključne izazove kao što su umjetna inteligencija u znanosti, sigurnost u istraživačkom sektoru i povezanost znanosti i politike. Očekivani rezultati uključuju, između ostalog, zajednički plan za razvoj umjetne inteligencije u znanosti, suradnju sa zakonodavcima i stručnjacima u vezi s istraživačkom sigurnošću te uspostavu opservatorija za znanstvene politike u Europi.
- Aneks – sadrži jedinstven plan rada za svaku od predloženih strukturnih politika i akcija, temeljen na detaljnim objašnjenjima koja su zajednički izrađena u Forum EIP-a.
Sljedeći koraci
Usvajanje drugog programa politike EIP-a za razdoblje 2025. – 2027. očekuje se u svibnju, za vrijeme poljskog predsjedanja Vijećem EU-a.