Pristupačnost
Pristupačnosti
loading

Novosti

Europska komisija usvojila prijedlog novog programa politike Europskog istraživačkog prostora (EIP-a) za razdoblje 2025. – 2027.

Europska komisija usvojila prijedlog novog programa politike Europskog istraživačkog prostora (EIP-a) za razdoblje 2025. – 2027.
05.03.2025.

Dana 28. veljače Europska komisija usvojila je prijedlog preporuke Vijeća o programu politike Europskog istraživačkog prostora (EIP-a) za razdoblje 2025. 2027. Ovaj prijedlog rezultat je bliske suradnje između Europske komisije, država članica, pridruženih zemalja Obzora Europa i drugih europskih dionika koji su zajednički oblikovali sadržaj nove agende kroz Forum EIP-a.

Kao i u slučaju prvog programa politike EIP-a za razdoblje 2022. 2024., predložene aktivnosti služe kao trogodišnja strategija koja koordinira napore svih uključenih strana u postizanju napretka u ključnim područjima – od promicanja otvorene znanosti do reforme evaluacije istraživanja. Cilj je ostvariti konkretne rezultate koji će pridonijeti daljnjoj suradnji u istraživačkom sektoru na europskoj razini, kao i jačanju istraživačkih kapaciteta i inovacija.

Godina 2025. predstavlja prekretnicu za EIP jer obilježava 25 godina suradnje na stvaranju jedinstvenog tržišta za istraživanje i inovacije. Ujedno, nastavit će se rad na strukturnim, ekonomskim i političkim promjenama unutar EIP-a, čime se doprinosi daljnjem napretku Europske unije u ovom ključnom području.

Ključni elementi programa politike EIP-a za razdoblje 2025. – 2027.

Nova agenda sastoji se od tri osnovna elementa:

  1. Narativ o politikama – postavlja okvir za šire ciljeve i ambicije, naglašavajući dosadašnje uspjehe i važne lekcije naučene tijekom provedbe prve agende.
  2. Strukturne politike EIP-a – dugoročne politike koje su integrirane u nacionalne i europske smjernice, uključujući otvorenu znanost, istraživačke infrastrukture i istraživačke karijere. Također, definirane su konkretne akcije koje imaju za cilj pružiti dodatnu vrijednost Europskoj uniji, državama članicama i svim dionicima te se odnose na ključne izazove kao što su umjetna inteligencija u znanosti, sigurnost u istraživačkom sektoru i povezanost znanosti i politike. Očekivani rezultati uključuju, između ostalog, zajednički plan za razvoj umjetne inteligencije u znanosti, suradnju sa zakonodavcima i stručnjacima u vezi s istraživačkom sigurnošću te uspostavu opservatorija za znanstvene politike u Europi.
  3. Aneks – sadrži jedinstven plan rada za svaku od predloženih strukturnih politika i akcija, temeljen na detaljnim objašnjenjima koja su zajednički izrađena u Forum EIP-a.

Sljedeći koraci

Usvajanje drugog programa politike EIP-a za razdoblje 2025. 2027. očekuje se u svibnju, za vrijeme poljskog predsjedanja Vijećem EU-a.

Novosti

Povezane novosti

Europska komisija pokrenula je komunikacijsku inicijativu MSCA ''Fellow of the month''
14.tra.2025.

Europska komisija pokrenula je komunikacijsku inicijativu MSCA ''Fellow of...

Zadovoljstvo nam je obavijestiti vas da je Europska komisija pokrenula komunikacijsku inicijativu MSCA ''Fellow of the month'', koja će predstaviti...
Više
Radionica za potencijalne prijavitelje projektnih prijedloga na pozive programa Obzor Europa (Europsko vijeće za inovacije)
07.tra.2025.

Radionica za potencijalne prijavitelje projektnih prijedloga na pozive...

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) kroz Europsku...
Više
Poziv na 6. webinar o mogućnostima transnacionalnog i virtualnog pristupa u okviru Europskih istraživačkih infrastruktura
07.tra.2025.

Poziv na 6. webinar o mogućnostima transnacionalnog i virtualnog pristupa u...

Projekt RICH Europe, mreža nacionalnih osoba za kontakt (NCP) za istraživačke infrastrukture, poziva vas na 6. webinar posvećen promociji...
Više