Pristupačnost
Pristupačnosti
loading

Znanstveni menadžeri

Znanstveni menadžeri
  1. TKO SU ZNANSTVENI MENADŽERI 

Znanstveni menadžeri (eng. Research Managers) označavaju pojam koji obuhvaća raznoliku skupinu istraživača i drugih stručnjaka koji pružaju aktivnu podršku u znanstveno-istraživačkim procesima te imaju ključnu ulogu u ekosustavu istraživanja i inovacija (eng. Research and Innovation ecosystem). Oni omogućuju provedbu znanstvenih istraživanja i cjelokupne istraživačke djelatnosti, uzimajući u obzir sve posebnosti i zahtjeve tog procesa. Unutar ekosustava istraživanja i inovacija njihove uloge mogu biti opće ili specijalizirane.

Termin znanstveni menadžeri prvi se put spominje u službenim politikama Europske unije tek 2020. godine u Zaključcima Vijeća o novom Europskom istraživačkom prostoru. U novoj Preporuci Vijeća o europskom okviru za privlačenje i zadržavanje istraživačkih, inovacijskih i poduzetničkih talenata u Europi karijere u upravljanju istraživanjem (tzv. znanstveni menadžeri) mogu imati istraživači i drugi stručnjaci koji upravljaju istraživačko-inovacijskim aktivnostima i koji ih podržavaju. Preporukama se navodi kako bi navedene karijere trebalo ojačati definiranjem potrebnih znanja i vještina, razvojem relevantnih programa osposobljavanja, poticanjem usporedivosti razvoja karijera te omogućivanjem onima koji ih posjeduju da djelotvorno upravljaju procesima istraživanja i inovacija.

Znanstveni menadžment (eng. Research Management) predstavlja skupinu (novih) profesija koje omogućavaju provođenje znanstvenih istraživanja te poboljšavaju kvalitetu, učinkovitost, djelotvornost, povezanost i odgovornost istraživanja, a specifične zadaće su sljedeće:

  • pojednostavnjenje ili olakšavanje planiranja, razvoja, upravljanja, administracije, praćenja, komunikacije i vrednovanja istraživanja i inovacija kao i upravljanja podacima u skladu s načelima FAIR odnosno načelima vidljivih, dostupnih, interoperabilnih i ponovno upotrebljivih podataka
  • osiguravanje usklađenosti s ciljevima politike, zahtjevima programa financiranja, financijskim pravilima i pravnim propisima
  • poboljšanje učinkovitosti i djelotvornosti projekata ili sustava u području istraživanja i inovacija
  • jačanje učinka istraživanja i inovacija na politiku i društvo
  • potpora osmišljavanju i provedbi politika, programa i projekata u području istraživanja i inovacija.

Znanstveni menadžeri odgovorni su za organizaciju i koordinaciju istraživačkih projekata u suradnji sa znanstvenicima koji provode znanstvena istraživanja. Rad znanstvenih menadžera u tom kontekstu podrazumijeva prvenstveno planiranje, pripremu i izradu projektnih prijedloga. Oni igraju ključnu ulogu u ugovaranju i provedbi projekata, u post-provedbenim fazama te diseminaciji rezultata istraživanja. Uz njihovu podršku, istraživači mogu uspješno provesti svoje projekte i maksimizirati učinak rezultata. Nadalje, zadaće znanstvenih menadžera uključuju vođenje timova i suradnju s različitim dionicima kako bi se osigurala uspješna provedba istraživanja. Oni također utječu na donošenje strateških odluka koje mogu imati dugoročni utjecaj na uspjeh organizacije.

Znanstveni menadžeri rade u različitim okruženjima i organizacijama, uključujući:

  • visoka učilišta
  • znanstvene institute
  • privatne i javne istraživačke organizacije
  • vladine agencije i nevladine organizacije
  • privatne tvrtke i industriju
  • druge pravne osobe u znanstvenom i istraživačkom sektoru.

S ciljem bolje prilagodbe novim izazovima u sve složenijem ekosustavu, znanstvene i istraživačke organizacije provode strukturne promjene i povećavaju profesionalizaciju svojih upravljačkih i provedbenih struktura.

U hrvatskom sustavu znanosti i visokog obrazovanja znanstveni menadžeri mogu biti istraživači (znanstvena, znanstveno-nastavna i umjetničko-nastavna radna mjesta) te osobe zaposlene na stručnim radnim mjestima koje pružaju savjetodavnu, administrativnu i stručnu pomoć, te podupiru provedbu znanstvenih projekata (stručni savjetnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju, viši stručni suradnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju i stručni suradnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju).

Neke od specijaliziranih uloga u znanstvenom menadžmentu u Europskom istraživačkom prostoru su sljedeće:

  • Savjetnik o mogućnostima financiranja (Funding Advisor)
  • Službenik za podršku pisanju projektnih prijedloga (Proposal Support Officer)
  • Voditelj projekta (Project Manager)
  • Financijski menadžer (Financial Manager)
  • Pravni savjetnik (Legal Advisor)
  • Stručnjak za upravljanje podacima (Data Management Expert)
  • Menadžer za transfer tehnologije (Technology Transfer Manager)
  • Menadžer za otvorenu znanost (Open Science Manager)
  • Menadžer za diseminaciju i komunikacije (Dissemination and Communication Manager)

Cilj svih nastojanja na europskoj razini vezanih uz prepoznavanje važnosti znanstvenih menadžera, posebno kroz Aktivnosti 17 Programa politike Europskog istraživačkog prostora (EIP, eng. European Research Area – ERA), jest da se taj termin, kada bude usvojen, integrira u javne politike kroz akcijske planove, zakone i sheme za financiranje, poput poziva u EIP-ovu radnom programu Obzor Europa. Izuzetno je važna i osobna identifikacija, odnosno da su znanstveni menadžeri na osobnoj razini svjesni svoje uloge unutar sustava znanosti.

 

  1. EUROPSKE INICIJATIVE, MREŽE I PROJEKTI 

Aktivnost 17 Programa politika Europskog istraživačkog prostora (EIP) za razdoblje 2022. – 2024.: Inicijativa za znanstveni menadžment – jačanje strateškog kapaciteta europskih javnih organizacija koje provode i financiraju istraživanja

Jačanje uloge znanstvenih menadžera na razini EU-a, kao i na nacionalnoj razini, provodi se putem dva komplementarna pristupa: odozgo (top-down) i odozdo (bottom-up). Ključan top-down doprinos znanstvenim menadžerima prisutan je još od 2000. godine, kroz politike usmjerene razvoju Europskog istraživačkog prostora.

U Zaključku Vijeća Europske unije o produbljivanju Europskog istraživačkog prostora od 28. svibnja 2021. prvi put je prepoznato da je i „drugo osoblje u području istraživanja i razvoja u javnom i privatnom sektoru u središtu sustavâ istraživanja i inovacija“. Kao dio top-down pristupa, države članice provode Aktivnost 17 Programa politike Europskog istraživačkog prostora za razdoblje 2022. – 2024. (ERA Policy Agenda). Republika Hrvatska se pridružila provedbi sedam aktivnosti iz tog Programa, uključujući i Aktivnost 17 – Inicijativu za znanstveni menadžment.

Ovu aktivnost 2023. godine podržalo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, zajedno s 16 drugih država članica, te sponzorima aktivnosti: Mađarskom, Njemačkom i Aurorom (udruženje europskih sveučilišta). Cilj je aktivnosti ostvariti specifične ciljeve poput priznavanja profesije, usavršavanja kroz uspostavu programa usavršavanja i razvoja karijere, umrežavanja i razmjene najboljih praksi te izgradnje i jačanja kapaciteta. Agencija za mobilnost i programe EU-a tijelo je zaduženo za provedbu aktivnosti imenovanjem nacionalnih delegata, a to su Ana Ključarić i Martina Kožul Kolarić.

Primarni ishod koji se očekuje od Aktivnosti 17 je uključiti programima umrežavanja najmanje 100 javnih znanstvenih organizacija i organizacija koje financiraju istraživanja te njihovo osoblje koje obnaša ulogu znanstvenih menadžera. U okviru Aktivnosti 17 identificirani su sljedeći izazovi s kojima se susreću znanstveni menadžeri u EIP-u:

  • neujednačena raspodjela zajednica znanstvenih menadžera u Europskom istraživačkom prostoru
  • potreba za uspostavom održivih programa usavršavanja za znanstvene menadžere
  • nedostatak mreža znanstvenih menadžera koje bi pružale podršku svim znanstvenim menadžerima, a posebno onima u ranim fazama karijere
  • nemogućnost specijalizacije znanstvenih menadžera u manjim institucijama koji imaju višestruku ulogu te potreba za kontinuiranim usavršavanjem u različitim područjima znanstvenog menadžmenta
  • u usporedbi s drugim sektorima politike, postoji nedostatak priznanja profesije znanstvenih menadžera ili osoblja koje pruža podršku istraživanju.

Temeljem navedenoga, definirani su specifični ciljevi Inicijative za znanstveni menadžment:

  • Priznavanje profesije: Doprinijeti profesionalizaciji kontinuirano razvijajuće, višestruko složene uloge znanstvenog menadžmenta u EIP-u. U koordinaciji s Aktivnošću 4 (Promicati privlačne i održive karijere u području istraživanja, uravnoteženi protok talenata i međunarodnu, transdisciplinarnu i međusektorsku mobilnost u EIP-u) Europska komisija će s nacionalnim stručnjacima i postojećim mrežama raditi na definiranju kompetencija znanstvenih menadžera.
  • Usavršavanje: Uspostaviti programe usavršavanja i razvoja karijere te kurikulume koji obuhvaćaju različita područja znanstvenog menadžmenta. Poduprijeti informiranje o dostupnosti programa usavršavanja koji bi bili dostupni što većem broju znanstvenih menadžera. 
  • Umrežavanje: Podrška umrežavanju znanstvenih menadžera i razmjeni najboljih praksi putem prekograničnih mreža u različitim dimenzijama znanstvenog menadžmenta usredotočujući se posebno na znanstvene menadžere u ranoj fazi karijere.
  • Izgradnja i jačanje kapaciteta: Ojačati kapacitet znanstvenog menadžmenta na području cijelog EIP-a, posebno podržavajući organizacije u regijama s nižim intenzitetom istraživanja i inovacija.

Više informacija o Aktivnosti 17 nalazi se na  poveznici: Enhance_public_research_institutions_strategic_capacity_explanatory_document

EARMA – Europsko udruženje znanstvenih menadžera i administratora (eng. European Association of Research Managers and Administrators) krovna je organizacija i mreža znanstvenih menadžera i administratora u Europi. Cilj je EARMA-e promovirati znanstveni menadžment i administraciju pružajući platformu za umrežavanje, mogućnosti profesionalnog razvoja i razmjenu najboljih praksi. Mrežu čine organizacije koje sudjeluju u izgradnji Europskog istraživačkog prostora te svojim djelovanjem premošćuju kulturne i pravne razlike između zemalja te akademske zajednice i industrije. EARMA aktivno surađuje s kreatorima politika i relevantnim dionicima kako bi utjecala na politike i prakse znanstvenog menadžmenta na europskoj razini.

Projekt RM ROADMAP

Cilj projekta RM Roadmap (Creating Framework Conditions for Research Management to Strengthen the European Research Area) je razvijanje sveobuhvatnog plana za priznavanje i budućnost profesije znanstvenih menadžera te formiranje zajednice znanstvenih menadžera koja će podržati njegovu provedbu. Provedbom projekta želi se podići ukupna kvaliteta znanstvenog menadžmenta u Europi što će posljedično rezultirati brojnim prednostima za sustav istraživanja i inovacija kao što su povećana učinkovitost, bolja usklađenost istraživanja s ciljevima politika te kvalitetniji istraživački procesi.

Projektom se želi postići konsenzus o budućnosti znanstvenog menadžmenta djelujući po načelu „odozdo prema gore“ (eng. bottom-up) te informirati zajednicu znanstvenih menadžera o postojećim mogućnostima usavršavanja, umrežavanja, financiranja i mobilnosti. Trajanje projektnih aktivnosti predviđeno je u razdoblju od rujna 2022. do lipnja 2025. godine, a konsenzus bi se trebao postići procesom sukreacije (eng. co-creation) kojem će veliki doprinos dati imenovani nacionalni ambasadori. Hrvatske ambasadorice na projektu RM Roadmap su Ana Ključarić i Martina Kožul Kolarić iz Agencije za mobilnost i programe EU-a, Ivana Vuka iz Research and Innovation Services d.o.o. te Lea Perinić sa Sveučilišta u Rijeci.

Primarna uloga ambasadora je osigurati protok projektnih informacija do relevantne zajednice znanstvenih menadžera. Nadalje, ambasadori će poticati raspravu tijekom tematskih sesija te poticati nacionalne znanstvene menadžere u proces sukreacije.

Izvještaji s dosadašnjih tematskih sesija nalaze se ovdje.

Projekt CARDEA

Projektom CARDEA (Career Acknowledgement for Research (Managers) Delivering for the European Area) analizira se problem neprepoznatljivosti uloge znanstvenih menadžera u ekosustavu istraživanja i inovacija EIP-a. Projekt će predložiti identificirane i jasne kompetencije znanstvenih menadžera te karijerne puteve za sve faze njihove karijere, definirati standarde za usporedbu i indeksiranu plaću te omogućiti pristup odgovarajućem razvoju vještina za upravljanje istraživanjem. Projekt traje od lipnja 2022. do svibnja 2026. godine, a voditelj projekta je Sveučilište Cork. U konzorciju sudjeluje Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Jedna od važnih isporučevina projekta je CARDEA Karijerni okvir za znanstvene menadžere jer Vijeće EU-a u novoj preporuci ističe ograničene obrazovne mogućnosti kao i potrebu za utvrđivanjem relevantnih kompetencija na razini EU-a. CARDEA Karijerni okvir primjenjiv je i interoperabilan u širokom spektru karijera, uključujući one u visokom obrazovanju te na znanstvenim institutima, u javnom i privatnom sektoru. Okvir opisuje četiri široka profila:

  • RM 1 – Znanstveni menadžer početnik (First Stage Research Manager)
  • RM 2 – Priznati znanstveni menadžer (Recognised Research Manager)
  • RM 3 – Afirmirani znanstveni menadžer (Established Research Manager)
  • RM 4 – Vodeći znanstveni menadžer (Senior Research Manager)

 

  1. NACIONALNE INICIJATIVE 

Osnaživanje uloge znanstvenih menadžera kroz programske ugovore

Priznavanje i jačanje uloge znanstvenih menadžera Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih podržava i kroz programske ugovore kojima se utvrđuje ukupno višegodišnje financiranje javnih znanstvenih instituta i javnih visokih učilišta iz sredstava državnoga proračuna. Programski ugovori omogućuju ustanovama da samostalno upravljaju znanstvenom djelatnošću, ali u skladu s nacionalnim strateškim ciljevima i na temelju rezultata.

Strateški ciljevi propisani su Uredbom o programskom financiranju javnih visokih učilišta i javnih znanstvenih instituta u Republici Hrvatskoj (NN 78/2023). Ustanove iz dokumenta Katalog ciljeva i pokazatelja biraju više posebnih ciljeva i pripadajućih aktivnosti kojima će ostvarivati strateške ciljeve. U Katalogu ciljeva i pokazatelja Strateški cilj 1. Podizanje znanstvene izvrsnosti obuhvaća poseban cilj koji se odnosi na dio znanstvenih menadžera: 1.5. Jačanje ljudskih potencijala stručnih službi. Taj poseban cilj ima tri pokazatelja rezultata:

  • broj pohađanih i održanih edukacija u svrhu jačanja potencijala stručnih službi koji mjeri broj edukacija koje su zaposlenici stručnih službi pohađali kao i broj edukacija koje su organizirali u svrhu jačanja kapaciteta javnog visokog učilišta, odnosno javnog znanstvenog instituta za provođenje znanstvenih i stručnih projekata.
  • broj aktivnosti vezanih uz jačanje kompetencija stručnih službi što se odnosi na broj aktivnosti koje su provedene na javnom visokom učilištu, odnosno javnom znanstvenom institutu, s ciljem umrežavanja stručnih službi te razmjene najboljih praksi.
  • broj projektnih prijava koje su ostvarene u suradnji sa stručnim službama javnog visokog učilišta, odnosno javnog znanstvenog instituta koji mjeri broj projektnih prijava visokog učilišta, odnosno javnog znanstvenog instituta za koje su konzultirane stručne službe. Također, pokazatelj rezultata odnosi se na postojanje interne procedure za prijavu projektnih prijedloga u svrhu osnaživanja suradnje sa stručnim službama i vođenja evidencije projektnih prijava.

Ovi pokazatelji omogućavaju mjerljivu evaluaciju napretka u jačanju kapaciteta stručnih službi kroz angažman i usavršavanje njihovih znanstvenih menadžera, što bi trebalo doprinijeti općem povećanju znanstvene izvrsnosti u Hrvatskoj.

Nacionalni sustav podrške sudjelovanju u programu Obzor Europa i znanstveni menadžeri

Suradnja nacionalnih osoba za kontakt za Okvirne programe Unije (National contact points, NCPs) i znanstvenih menadžera kontinuirano se održava kroz individualna savjetovanja te razna događanja, poput specijaliziranih radionica i treninga za financijsko vođenje projekata, sastavljanja ugovora, horizontalnih aspekata okvirnih programa (poput etičkih pitanja i otvorene znanosti) i sl. Za znanstvene menadžere i znanstvenike održavaju se treninzi za pisanje projektnih prijedloga, nude se usluge čitanja projektnih prijedloga te provedbeni sastanci praktične prirode. U suradnji sa zajednicom znanstvenih menadžera pripremljeni su razni dokumenti, poput dokumenta Smjernice za financijsku provedbu projekata iz programa Obzor 2020.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih pruža podršku za jačanje nacionalnog sudjelovanja u programima Europske unije u području istraživanja, inovacija i svemira. Cilj je ovih mjera poboljšanje kvalitete i broja prijava na natječaje, povećanje znanstvene izvrsnosti Prijavitelja radi nastavka istraživačkoga rada započetog tijekom pripreme prijave projekta, osnaživanje ljudskih i operativnih kapaciteta projektnih ureda i ekvivalentnih organizacijskih jedinica na hrvatskim znanstvenim organizacijama te sudjelovanje u inicijativama u području istraživanja i inovacija vezanim uz svemir i svemirske tehnologije koje će pridonijeti prijavama u sklopu programa.

Osoblje koje pruža savjetodavnu, administrativnu i stručnu potporu u prijavi i provedbi EU-projekata (znanstveni menadžer) može se prijaviti na Mjeru 1 koja omogućava financijsku podršku za:

  • organizaciju i/ili sudjelovanje na nacionalnim i međunarodnim konferencijama, sastancima i radionicama u svrhu pripreme prijava na natječaje u sklopu Programa te upravljanja EU-projektima
  • sudjelovanje na kraćim treninzima (uključujući i one u organizaciji ESA-e ili druge svemirske agencije te tijelima zaduženim za provedbu nacionalnih svemirskih politika u državama članicama ESA-e) namijenjenim za stjecanje kompetencija u specifičnim područjima u svrhu planiranja prijava na natječaje u sklopu Programa
  • sudjelovanje na sastancima vezanim uz ugovaranje EU-projekata, u slučaju da je Europska komisija odobrila financiranje u jednom od područja Programa
  • troškove savjetodavnih usluga u svrhu izrade prijavne dokumentacije za pozive u sklopu Programa.

Potpora znanstvenim menadžerima mjerama Plana za poticanje mobilnosti istraživača u razdoblju od 2024. do 2027. godine

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Plan za poticanje mobilnosti istraživača za razdoblje od 2024. do 2027. godine, a jedan od ciljeva je jačanje ljudskih i operativnih kapaciteta projektnih ureda i srodnih ustrojstvenih jedinica u hrvatskim znanstvenim organizacijama. Plan pruža podršku znanstvenim menadžerima omogućavanjem redovite razmjene zaposlenika projektnih ureda zaduženih za provedbu međunarodnih projekata, kao i stručnih službi za financijsko-računovodstvene, pravne i kadrovske poslove na sveučilištima, uključujući njihove sastavnice, te znanstvenim institutima. Ova podrška obuhvatit će osobe iz institucija koje sudjeluju ili planiraju sudjelovati u projektima okvirnih programa za istraživanje i inovacije. Time se omogućava širenje dobrih praksi diljem Hrvatske i olakšava prilagodba najboljih europskih praksi hrvatskom kontekstu.

Godišnja konferencija programa Obzor Europa 2023. „Razvoj mreže znanstvenih menadžera“

U lipnju 2023. godine održana je godišnja konferencija programa Obzor Europa naziva „Razvoj mreže znanstvenih menadžera“. Ova konferencija predstavlja dodatni korak u razvoju mreže znanstvenih menadžera, s ciljem informiranja i jačanja znanstvenih menadžera na visokim učilištima i znanstvenim institutima, koji su ključni, ali često nedovoljno prepoznati čimbenici uspjeha znanstvenika na europskim kompetitivnim natječajima. Iako je do sada provedeno mnogo inicijativa vezanih uz znanstvene menadžere, značajan rad na usavršavanju, umrežavanju, jačanju i priznavanju profesije znanstvenih menadžera tek predstoji, kako na europskoj, tako i na nacionalnoj razini.