Pristupačnost
Pristupačnosti
loading

Ugovori u programu Obzor Europa

Ugovori u programu Obzor Europa

U programu Obzor Europa, ugovori igraju ključnu ulogu u utvrđivanju prava, obveza i odgovornosti svih uključenih strana u projektu. Postoje dvije glavne vrste ugovora: ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava (Grant Agreement, GA) i konzorcijski ugovor (Consortium Agreement, CA). Oba su ključna za osiguranje pravilne provedbe projekta, kao i za učinkovito upravljanje financijama, intelektualnim vlasništvom i zadacima među partnerima.

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava (Grant Agreement, GA)

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava pravno je obvezujući dokument između Europske komisije (ili njezinih izvršnih agencija) i sudionika koji definira njihova prava i obveze u svrhu ispravne implementacije projekta izabranog za financiranje. Potpisani ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava temelji se na korporativnom modelu ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava koji se sastoji se od glavnog dijela (Core part) i dijela koji sadržava specifične odredbe i dodatke (Annex 5). Glavni dio sastoji se od Datasheet-a (sažetak podataka specifičnih za svaki pojedini ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava) i šest poglavlja (I. Opće odredbe; II. Aktivnost; III. Bespovratna sredstva – iznos, stope, prihvatljivost troškova; IV. Provedba ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava i aktivnosti – implementacija, prava i obveze korisnika i ostalih sudionika, isplate, revizija; V. Neispunjavanje obveza preuzetih ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava – smanjenje iznosa bespovratnih sredstava, odbijanje troškova, suspenzija i prestanak dodjele bespovratnih sredstava; VI. Završne odredbe - mjerodavno pravo, stupanje na snagu, izmjene i dopune). Osim navedenih poglavlja, korporativni model ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava sastoji se i od Annex-a 5, odnosno šest dodataka i specifičnih odredbi koji postaju dio ugovora sukladno potrebama programa i projekta (sigurnost, etika, intelektualno vlasništvo, komunikacija, diseminacija, otvorena znanost i vidljivost rezultata projekta, budžet, obrazac modela financijske izjave, itd.). Nadležno pravo za ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava je pravo Europsko unije ili belgijsko pravo (kada je to potrebno), a eventualni sporovi rješavaju se putem arbitraže ili na Općem sudu EU-a ili belgijskim sudovima, zavisno od vrsti spora i relevantnim odredbama ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.

Konzorcijski ugovor (Consortium Agreement, CA)

Konzorcijski ugovor je interni ugovor između partnera u projektu koji uređuje njihova prava i obveze u okviru konzorcija. Europska komisija u njemu ne sudjeluje niti se konzorcijski ugovor u bilo kojem trenutku podnosi Europskoj komisiji, ali je riječ o dokumentu koji je obvezan za Obzor Europa projekte. U pravilu bi trebao biti sklopljen prije potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, no ponekad se sklapa nakon stupanja ugovora od dodjeli bespovratnih sredstava na snagu što može dovesti do težeg definiranja prava i obveza partnera u konzorciju. Propisani oblik i sadržaj konzorcijskog ugovora ne postoji, a partneri ga mogu oblikovati tako da odgovara njihovim potrebama. No, kako bi se konzorciju olakšao proces definiranja prava i obveza u okviru konzorcija, razvijen je obrazac DESCA konzorcijskog ugovora koji se koristi u većini projekata Obzor Europa.