Pristupačnost
Pristupačnosti
loading

Novosti

Održan online informativni dan Europski istraživački prostor u kontekstu natječaja i povezanih inicijativa, 2. srpnja 2024.

Održan online informativni dan Europski istraživački prostor u kontekstu natječaja i povezanih inicijativa, 2. srpnja 2024.
15.07.2024.

Agencija za mobilnost i programe EU održala je 2. srpnja 2024. informativni dan Europski istraživački prostor u kontekstu natječaja i povezanih inicijativa

Program je dostupan ovdje.

Svrha informativnog dana bila je upoznati potencijalne prijavitelje iz šire znanstvene zajednice o otvorenim pozivima programa Obzor Europa u području Europskog istraživačkog prostora. Osim važnih informacija o predmetnim pozivima na informativnom su danu sudionici dobili i informacije o postojećim potporama Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih namijenjenim za prijavitelje projektnih prijedloga na pozive programa Obzor Europa, ali i na instrumente potpore koje hrvatskim prijaviteljima stoje na raspolaganju u sklopu aktivnosti NCP_WIDERA.NET projekta.

U uvodnom obraćanju pomoćnica ravnateljice Agencije za mobilnost i programe EU, Ivana Puljiz, pozdravila je sudionike informativnog dana istaknuvši važnost predmetnih poziva u kontekstu ključnih izazova prepoznatih u nacionalnim strateškim dokumentima u području znanosti i istraživanja, posebno kad je riječ o aktivnostima sadržanima u Planu za poticanje mobilnosti istraživača za razdoblje od 2024. do 2027. godine koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo u travnju ove godine.

Doris Jozić, nacionalna koordinatorica nacionalnih osoba za kontakt programa Obzor Europa, u ime Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih pozdravila je sudionike informativnog dana te je potencijalne prijavitelje upoznala s ključnim informacijama vezanim uz strukturu financiranja programa Obzor Europa kao i s podatcima o uspješnosti hrvatskih prijavitelja na pozive okvirnih programa Europske unije. U svom izlaganju detaljno je prezentirala nacionalni sustav podrške hrvatskim prijaviteljima, ali i predstavila nove Mjere za jačanje nacionalnog sudjelovanja u programima Europske unije u području istraživanja, inovacija i svemira koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo u svibnju tekuće godine.

Središnji dio informativnog dana bio je posvećen otvorenim natječajima iz područja Europskog istraživačkog prostora (EIP, eng. European Research Area, ERA) u sklopu područja Širenja sudjelovanja i Europskog istraživačkog prostora, s pozivima specificiranim u Obzor Europa WIDERA radnom programu za razdoblje 2023.-2025., s posebnim naglaskom na poziv Talent ecosystems for attractive early researcher careers – pilot HORIZON-WIDERA-2024-ERA-02-03 te povezanim inicijativama Europske unije, koje su potencijalnim prijaviteljima predstavili predstavnici Europske komisije: Michele Rosa-Clota, portfolio menadžera za Strategije upravljanja ljudskih resursima za istraživače (Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R)), Kaia Kert, službenica za politiku te Dario Capezzuto, savjetnik za politiku Glavne uprave za istraživanje i inovacije (Directorate-General for Research and Innovation).

Gospodin Rosa-Clot u svojoj je prezentaciji sudionike upoznao s Europskim okvirom za istraživačke karijere te s Europskom poveljom za istraživače (u daljem tekstu: Povelja). Osvrnuo se na društveno-povijesni kontekst razvoja Povelje te ključne izazove koje ona nastoji premostiti. Nova Povelja objedinjuje ciljeve sadržane u Europskoj povelji za istraživače i u Kodeksu o zapošljavanju istraživača iz 2005. godine te nudi set principa koji podupiru razvoj privlačnih istraživačkih karijera u svrhu promicanja izvrsnosti i inovacija u Europi. S obzirom na preko dva milijuna istraživača u europskom prostoru te ograničene institucionalne mogućnosti da dio istraživača svoje karijere nastave u sklopu sveučilišnih i akademskih institucija, nova Povelja potiče transfer znanja i stabilnu karijeru istraživača u svim društvenim i ekonomskim sektorima neovisno o tome iz kojih istraživačkih disciplina dolaze.

Nakon izlaganja o Povelji gđa Kert je u svojoj prezentaciji predstavila otvorene pozive, a središnji dio informativnog dana završen je prezentacijom gospodina Daria Capezzuta posvećenoj pozivu Talent ecosystems for attractive early research careers – pilot.

Riječ je o pilot-pozivu kojem je svrha promicanje privlačnih i održivih istraživačkih karijera, balansirane cirkulacije talenata te međunarodne, transdisciplinarne i međusektorske mobilnosti u cijelom Europskom istraživačkom prostoru. Kako je riječ o pilot-pozivu kojim se indikativno namjerava financirati petnaest projekata, za njihovo provođenje u okviru poziva osigurano je dvadeset milijuna eura. Poziv se orijentira na potporu organizacijama i inovacijskim ekosustavima pri implementaciji standarda koji proizlaze iz Povelje. Važno je napomenuti da se iz sredstava poziva ne mogu direktno pokrivati troškovi plaća istraživača, već je njihova svrha potpora izgradnji mehanizama za praćenje karijera i cirkulaciju talenata kao i pružanje kvalitetnih policy inputa za što kvalitetniju implementaciju novog Europskog okvira za istraživačke karijere.

U završnom dijelu informativnog dana dr.sc. Lucijano Jakšić, nacionalna osoba za kontakt za Širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora iz Agencije za mobilnost i programe EU, sudionike je upoznao s mogućnostima koje potencijalnim hrvatskim prijaviteljima stoje na raspolaganju u sklopu aktivnosti projekta NCP-WIDERA.NET, a u kojem Agencija za mobilnost i programe EU sudjeluje kao konzorcijski partner. Posebno vrijedi istaći da u sklopu mogućnosti NCP-WIDERA.NET projekta, hrvatskim prijaviteljima stoje na raspolaganju financijske potpore za sudjelovanje na događanjima umrežavanja te potpore za angažiranje stručnjaka u predpregledu nacrta projektnih prijedloga.

Na kraju informativnog dana prof. dr. sc. Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci, predstavio je uspješan primjer projektne prijave. Sudionici su na primjeru projekta projekt SECURE: Recommendations for the implementation of the new European framework for research careers imali prigodu upoznati se sa strukturom konzorcijskih timova, ali i vrijednim projektnim aktivnostima kojima Sveučilište u Rijeci kao član konzorcija daje značajan doprinos ostvarenju ciljeva definiranih u pozivu u okviru Europskog istraživačkog prostora.

Snimku cijelog informativnog dana možete pogledati ovdje.

 

 

 

Novosti

Povezane novosti

The EU Space Academy Learning Platform: Prilika za razvoj u svemirskoj industriji
22.sij.2025.

The EU Space Academy Learning Platform: Prilika za razvoj u svemirskoj...

Europska agencija za svemirski program (EUSPA) razvila je The EU Space Academy Learning Platform, inovativnu inicijativu namijenjenu poduzetnicima,...
Više
The European Materials Modelling Council – poziv na virtualni susret umrežavanja, 18. veljače 2025.
21.sij.2025.

The European Materials Modelling Council – poziv na virtualni susret...

The European Materials Modelling Council (EMMC) organizira virtualni susret umrežavanja za nadolazeći Radni program Obzora Europa za 2025. godinu. EMMC...
Više
SMI2G Brokerage Event 2025.: prilika za hrvatske prijavitelje programa Obzor Europa
21.sij.2025.

SMI2G Brokerage Event 2025.: prilika za hrvatske prijavitelje programa Obzor...

SMI2G Brokerage Event 2025. vodeći je europski događaj usmjeren na umrežavanje i izgradnju konzorcija u području civilne sigurnosti unutar programa...
Više